Zo života obce
Informácie o obci
Dôležité
Stavebné pamiatky
Stavebné pamiatky v Melčiciach.
Neskororenesančný rímsko-katolícky kostol Najsvätejšej Trojice je
zaiste starší, ako ukazuje letopočet 1611, vytesaný na zárubni žobráčne
v jeho blízkosti. V interiéri kostola, v pravej časti
presbytéria, je historicky a umelecky cenný epitaf Martina Melčického
z roku 1652 s erbom v oválnej kartuši. V kostole sa
nachádza i krypta rodiny Melčických.
V strede obce stojí dnes už prestavaná kaplnka Najsvätejšej Trojice z 19. storočia. Na cintoríne sú hodnotné náhrobníky rodín Melčických, Nedeckých, Kubicovcov z 19. storočia.
Na silnú komunitu židovskej náboženskej obce poukazuje synagóga. Pôvodne honosná budova s bohato členeným priečelím bola po 2. svetovej vojne prestavaná a ako stavebno-kultúrna pamiatka znehodnotená. Dnes slúži ako výrobná prevádzka súkromnej firmy.
Stavebné pamiatky v Zemianskom Lieskovom.
Na starších základoch zemianskej kúrie bol postavený
barokovo-klasicistický kaštieľ rodiny Silvayovcov, dnes zrenovovaný do
pôvodnej podoby. Jeho súčasťou bol rozsiahly anglický park, tiahnuci sa
pozdĺž hlavnej cesty do Melčíc. Dnes slúži rímsko-katolíckemu
ženskému rádu.
Kaštieľ Žambokrétyovcov v bývalých Malých Žabokrekoch, dnes v časti Lieskové, je dvojkrídlová neskoroklasicistická budova z polovice 19. storočia. Majitelia ju predali začiatkom 20. storočia Júliusovi Szálavskému, trenčianskemu županovi. Dnes slúži ako školská jedáleň a družina.
Na Salaši v Zemianskom Lieskovom stojí rodinná hrobka rodiny Silvayovcov, postavená koncom 19. storočia. Koncom 20. storočia zreštaurovaná.
Zub času poznačil i kúriu rodiny Nedeckých a Ostrolúckych.
Nielen do regionálnych, ale i celoslovenských dejín sa zapísali osobnosti, ktoré sa narodili alebo pôsobili v našich obciach. Súkromným učiteľom u Silvayovcov bol v roku 1712 Ján Turzo z Nosíc, vzdelaný jazykovedec, poeta a spolupracovník Mateja Bela. V roku 1713 pôsobil u Žambokrétyovcov.
V Melčiciach sa narodil v roku 1821 Augustín Florián Balogh, rímsko-katolícky kňaz, zaoberajúci sa cirkevnými dejinami, zomrel tu v r. 1909 Pavol Peter Roy – evanjelický kňaz, bibliograf. V rokoch 1658 – 1664 pôsobil v obci Ján Hadík (Hadikius), významný evanjelický kňaz, publicista, historik, slovenský národný buditeľ.
16. decembra 1898 sa v Zemianskom Lieskovom narodil básnik, spisovateľ, publicista, všestranne nadaný literát Ján Čietek-Smrek. Jeho predchodcovia Čietekovci sa spomínajú v Melčiciach až v roku 1732. V roku stého výročia jeho narodenia bol v Melčiciach-Lieskovom tomuto národnému bardovi odhalený pamätník a sprístupnená pamätná izba.
